كنكور كارشناسي ارشد مهندسي it

كنكور كارشناسي ارشد مهندسي فناوري اطلاعات it

مهم ترین نقطه کنکور

الان دیگه دوران طایی کنکور از امروز شروع شد.و نقطه تعیین سرنوشت شما همینجاست.یک لحظه رو ازدست بدین دیگه نمیشه کاریش کرد.الان موقع جمع بندی و مرور است.دیگه زمان خوندن کتابهای مرجع تمام شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۸ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط ebr  | 

اهميت خلاصه برداري(جزوه برداري)

وقتي كه يه مطلب رو ياد مي گيرين بعد از چند وقت كه اون رو مرور نكنيد از يادتون ميره طوري كه اصلا باورتون نميشه پس بايد خلاصه برداري كرد.اما خيلي وقتگيره.پيشنهادي كه من دارم اينه كه يه جزوه خوب ازيك استاد مطرح كه ترجيحا طراح احتمالي كنكور باشه و مربوط به يه دانشگاه مثل شريف يا اميركبير باشه پيدا كنيد و بعد هر نكته اي رو كه خواستيد بهش اضافه كنيد.

راستي اگه كسي جزوه خوب داره كامنت بذاره و اسم جزوه رو بگه و بگه چه جزوه اي مي خواد مي تونيم هر دو استفاده كنيم.


+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۷ تیر۱۳۸۸ساعت   توسط ebr  | 

اهمیت تمرکز

وقتی که بخواین یه چیزی رو بدست بیارین باید روش تمرکز کنین .از اون کار لذت ببرین . دانشگاهی و رشته ای که می خواین رو تصور کنین و هر روز به این رویای قشنگ فکر کنین .تا به واقعیت برسه.ذهن رو تا جایی که می تونین آزاد کنین .تنها دغدغه کنکور
+ نوشته شده در  شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط ebr  | 

برنامه ريزي كنكور كارشناسي ارشد

براي كنكور اگه مي خواين يه جاي خوب قبول شيد بايد كتابهاي مرجع رو بخونيد تستهاي كنكورهاي سالهاي قبل رو بزنيد و روي سرعت تست زني كاركنيد تا زمان كم نياريد. بايد سعي كنيم تا مهر ماه مطالعه مطالب جديد و كتابهاي اصلي رو تموم كنيم و از اون به بعد روي تست زدن و مرور خلاصه ها وقت گذاشت
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ فروردین۱۳۸۸ساعت   توسط ebr  | 

مبارزه با تنبلي و بي حوصلگي

من هميشه يكي از تنبل ترينها بودم .مخصوصا واسه درس خوندن كنكور .اما وقتي كه با واقعيت زندگي مواجه شدم و تصميم گرفتم كه واسه كنكور درس بخونم.اول يه تصميم جدي گرفتم و بعد برنامه ريزي كردم.

اما ابزار خيلي خوبي كه دارم استفاده مي كنم يه جدول هست كه داخل اون ساعتهاي مطالعه رو ثبت مي كنم .شايد باورتون نشه ولي اين معجزه مي كنه و باعث مي شه آدم با انگيزه تر و جدي تر به درس خوندن ادامه بده.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۷ساعت   توسط ebr  | 

برای درس خواندن، حداكثر وجود ندارد

یک توصیه مهم به کسانی که به کلاس کنکور می آیند:

قبل از آمدن به کلاس درس  آن جلسه را مرور سطحی کنید، این امر تأثیر بسیار زیادی در یادگیری شما دارد، در طی هفته و قبل از جلسه بعد هم حتما درس جلسه گذشته را به طور کامل بخوانید و چند تا تست هم در آن زمینه حل کنید تا حسابی برای شما جا بیفتد.

کلاس کنکور:

در مفید بودن کلاس های کنکور که شکی نیست و اگر کسی مشکل زماني و مالی و رفت و آمدي خاصی ندارد بهتر است که در کلاس ها شرکت کنند، اما در مورد لزوم آن باید بگویم که بستگی به خود فرد دارد؛ ممکن است کسی بدون نیاز به کلاس رفتن و تنها با مطالعه دروس از روی منابع معرفی شده موفق باشد، برای همین بهتراست ابتدا به پایه و سطح معلومات خود نگاه کنید و بعد تصمیم بگیرید.

 

ساعات مطالعه:

در مورد تعداد ساعات مطالعه من به هیچ محدودیتی معتقد نیستم، هر چه بیشتر بخوانید بهتر است، حتی سعی کنید ساعات مطالعه مفید خود را به 10 ساعت در روز برسانید. اصولا کمتر از 6 ساعت در روز را براي تابستان و كمتر از 10 ساعت در روز را از آبان به بعد به هیچ وجه توصیه نمی کنم. 1 ماه آخر هم سعي كنيد به 12 ساعت برسانيد. ساعات پایانی شب را برای تست زدن بگذارید تا از خطر خواب زود هنگام در هنگام مطالعه هم در امان باشید زیرا تست زدن به فعاليت مغزي بیشتری احتیاج دارد و شما را هوشيار نگه ميدارد.

به کنار گذاشتن یک درس فکر نکنید، همه درس ها را بخوانید، این کار ها برای کسانی است که مثلا از آبان تازه می خواهند شروع کنند، کنار گذاشتن یک درس اثر بدی روی نتیجه کار دارد، سعی کنید میانگین درصد هایتان بالا باشد و برای این کار لازم است مواظب همه درس ها باشید.

 

تست زنی:

سعی کنید از همین حالا همراه درس ها تست بزنید ولی فعلا خیلی روی تست ها وقت نگذارید، فعلا بعد از مطالعه صورت سوال، راه حل آن را در ذهن خود و بدون دست بردن به قلم، بررسی کنید بعد به قسمت پاسخ سوال رفته و جواب سوال را با راه حل خود مقایسه کنید، اگر یکی بود و شما راه حل را درست حدس زده بودید، از آن سوال بگذرید و الا پاسخ را با دقت بخوانید. در واقع مهارت نهایی تست زنی را باید از آبان به بعد کسب نمایید؛ از آبان به بعد تست ها را به طور کامل حل کنید و به جواب نهایی برسید تا محاسبات شما هم قوی شود. هر وقت احساس کردید دقت و سرعت شما به حد کافی رسیده است باز هم از هر چند تست یکی را کامل حل کنید و از بقیه سریع بگذرید.

 

آزمون های آزمایشی:

مزایای اصلی آزمون تمرین عملی و کاهش اضطراب در روز کنکور، ایجاد انگیزه درس خواندن برای هماهنگی با برنامه آزمون ها و البته محک زدن خود می باشد.

 

 تأثیر معدل:

تأثیر معدل در آزمون سراسری حدود 20 درصد است، که برای تقریب به ذهن به معنای محاسبه ای به شکل زیر است:

نمره کل از صد = معدل + (0.8 * (متوسط درصدها))

 يعني تقريبا هر 1 نمره معدل، معادل 1.25 متوسط درصدهاست.

البته امسال ضریبی برای معدل دانشگاه های مختلف گذاشته اند که برای دانشگاه آزاد تقریبا 1  می باشد و ظاهرا معدل دانشگاه های دولتي را در ضریبی در حدود 1.1 ضرب می کنند.

 

آمادگی برای کنکور:

باید سعی کنید تا اول بهمن ماه یک تسلط کامل روی همه درسها بدست آورید و این تسلط را هم به تدریج کسب کنید، مثلا در دور اول درس خواندن تنها برخی تست های کتاب را حل کنید و در دور بعد کتاب را تمام کنید و در دورهای بعدی در صورت لزوم، تست های کتاب های دیگر را. سعی کنید کتاب های تستی را تا کنکور چهار دور بخوانید.

 

نکته های پایانی:

سخن آخر اینکه مطالب ارائه شده تنها راه حل هایی کاربردی و عمومی و تجربه هاي برخي افراد برتر كنكور بود و ممکن است کسی با توجه به روحیات و وضعيت خود و كلاسهايي كه در تابستان و پاييز شركت ميكند، به برنامه دیگری نیاز داشته باشد

منبع : nasir.com

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۷ساعت   توسط ebr  | 

زبان انگلیسی در آزمون کارشناسی ارشد

درس زبان در تمامي رشته هاي آزمون سراسري کارشناسي ارشد همواره مشتمل بر 15 سؤال عمومي و 15 سؤال تخصّصي بوده است. پرسش هاي قسمت زبان تخصّصي هميشه به صورت درک مطلب (Reading Comprehension) در رابطه با 2 تا 5 متن تخصّصي طرح مي شده اند؛ در حالي که ساختار سؤالات زبان عمومي هر سال دچار تغييراتي گرديده و شکل ثابتي به خود نگرفته است. البتّه به نظر مي رسد پس از تمامي تغييرات، نهايتاً طرّاحان به چارچوب مشخّصي رسيده باشند چرا که در آخرين دوره آزمون کارشناسي ارشد، در تمامي رشته ها از الگوي واحدي استفاده شده است که نسبت به دوره هاي پيشين از انتظام و انسجام بهتري برخوردار است و احتمالاً تا چند سال آينده هم حفظ خواهد شد. بر اين اساس، 10 سؤال نخست زبان عمومي به پرسش هاي لغت (Vocabulary) و 5 سؤال بعدي به پرسش هاي دستور زبان (Grammar) اختصاص مي يابد. سؤالات لغت از يکديگر کاملاً مستقل و مجزّا هستند، ولي سؤالات دستور زبان به صورت جاي خالي در يک پاراگراف متن مشترک تعبيه مي شوند که اصطلاحاً Cloze Test نيز ناميده مي شود. سؤالات زبان تخصّصي نيز تقريباً براي تمامي رشته ها در سال جاري مشتمل بر سه متن تخصّصي و 5 سؤال درک مطلب از هر يک بوده اند. اين ساختار طرّاحي سؤالات درس زبان، در آزمون هاي مؤسّسه نصير نيز حتّي الامکان حفظ خواهد شد تا شما داوطلب گرامي را با  سبک و سياق سؤالات آزمون کارشناسي ارشد آشنا سازد و حدّاکثر آمادگي را براي آن آزمون برايتان فراهم آورد. 

براي کسب آمادگي در بخش زبان تخصّصي، مطالعه کتاب زبان تخصّصي رشته خودتان (چاپ انتشارات سَمت) و پاسخگويي به سؤالات درک مطلب آن مفيد خواهد بود. البتّه اين کتاب تنها نمونه هايي از متون تخصّصي رشته شما را در بر مي گيرد و مطالعه آنها صرفاً به عنوان تمرين درک مطالب تخصّصي  توصيه مي گردد و در آزمون کارشناسي ارشد از متن هاي اين کتاب ها استفاده نخواهد شد. بنابر اين  خود را محدود به اين کتاب نکنيد و مسلّم بدانيد که هرچه متون تخصّصي بيشتري را به زبان انگليسي مطالعه کنيد، آمادگي بيشتري پيدا خواهيد کرد. مهارت پاسخگويي به سؤالات چهارگزينه اي درک مطلب نيز مي تواند مکمّل دانش زبان تخصّصي شما باشد، که با تمرين و تکرار فراهم خواهد آمد.

حال، به موضوع اصلي بحث مي رسيم : ”چگونه براي زبان عمومي آزمون کارشناسي ارشد آماده شويم“ براي کسب آمادگي مطلوب در پاسخ گويي به سؤالات لغت، بايد گنجينه اي غني از لغات متداول زبان انگليسي در اختيار داشته باشيد. کتاب هاي متعدّدي براي اين منظور موجود است که از بين آنها مي توان «504 Absolutely Essential Words» را بهترين و مطرح ترين دانست؛ به گونه اي که بررسي ما نشان مي دهد درصد قابل توجّهي از گزينه هاي سؤالات لغت آزمون کارشناسي ارشد در دوره هاي گذشته، از آن استخراج شده اند. اين کتاب مشتمل بر 42 درس است که در هر يک 12 لغت مهم مطرح و تعريف مي شوند، هر يک در سه جمله نمونه استفاده مي شوند، و آن گاه با تمرين هاي مختلف، در ذهن خواننده کتاب تثبيت مي گردند. براي صرفه جويي در وقت و کاهش نياز به مراجعه به Dictionary، مي توانيد به جاي کتاب اصلي، از نسخه هايي که ترجمه هاي فارسي را نيز در کنار متن اصلي آورده اند استفاده کنيد.

بعد از اين کتاب، مي توان «Barron’s Essential Words for the TOEFL» را يکي از بهترين منابع لغت دانست. اين کتاب هم 30 درس دارد که در هر يک 15 لغت مهم مطرح شده اند. مطالعه اين منبع هم به غني تر کردن دانش شما از لغات مهمّ زبان انگيسي کمک شاياني خواهد نمود. البتّه اگر مي خواهيد تنها از يکي از اين دو منبع استفاده کنيد، مطالعه کتاب 504 را پيشنهاد مي کنيم. در مورد گرامر هم مي توانيد از کتاب «English Grammar in Use (Cambridge)» استفاده کنيد. اين کتاب شامل 145 درس کوتاه است که در هر کدام، يک يا چند نکته دستور زبان انگليسي مطرح شده و مثال هاي متعدّدي براي يادگيري هر چه بهتر آنها ارائه شده است.

براي کمک به برنامه ريزي شما در مطالعه درس زبان، سؤالات زبان عمومي آزمون هاي مرحله اي مؤسّسه نصير نيز بر اساس منابع فوق بودجه بندي نموده است. البتّه درهرحال بخشي از سؤالات نيز خارج از اين چارچوب خواهد بود تا دانش قبلي زبان داوطلبان هم سنجيده شود.

 جدول زير، بودجه بندي زبان عمومي آزمون هاي مرحله اي مؤسّسه نصير را نشان مي دهد. توجّه داشته باشيد که اعداد داخل جدول، معرّف شماره دروس مربوطه است.

 

Text Box: آزمون

Text Box: منبع504 Words

Words for TOEFL

Grammar in Use

سر فصل هاي گرامر

مرحله اوّل

1 تا 6

1 تا 8

1 تا 37

Verb tenses , Modals

مرحله دوّم

7 تا 18

9 تا 15

38 تا 68

If & wish, Passive, Reported speech, Questions & auxiliary verbs, Gerund & infinitive

مرحله سوّم

19 تا 30

16 تا 23

69 تا 112

Articles & nouns, Pronouns & determiners, Relative clauses, Adjectives & adverbs

مرحله چهارم

31 تا 42

24 تا 30

113 تا 145

Conjunctions, Prepositions , Phrasal verbs

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۷ساعت   توسط ebr  | 

رمز موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد

نحوه برنامه ریزی برای آزمون کارشناسی ارشد ارتباط زیادی به ویژگی های هر فرد دارد اما رعایت برخی اصول می تواند چهارچوب مناسبی در اختیار داوطلبان قرار دهد.
انگیزه و پشتکار دو عامل اساسی در موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد هستند و برنامه ریزی صحیح منطبق با شرایط این آزمون نیز ابزاری است قوی در جهت کسب نتایج مطلوب.
نحوه برنامه ریزی برای آزمون کارشناسی ارشد ارتباط زیادی به پایه درسی ، ضریب هوشی، توان مطالعاتی و نقاط قوت و ضعف هر فرد دارد اما رعایت برخی اصول می تواند چهارچوب مناسبی در اختیار داوطلبان قرار دهد.
با برنامه ریزی درس به درس خود را محدود نکنید به ویژه در ابتدای کار. سعی کنید هر درسی را که دوست دارید مطالعه کنید، بالا بردن تعداد ساعات مطالعه در آغاز کار در اولویت اول است.
حتما بر روی تعداد ساعات مطالعه خود نظارت داشته باشید. مشکلی که بسیاری از داوطلبان با آن مواجه هستند عدم ثبت دقیق ساعات مطالعه خود است. ثبت ساعات مختص کسانی که برنامه ریزی دقیقی انجام می دهند نیست حتی اگر یک ساعت درروز هم مطالعه می کنید مقید باشید که زمان دقیق شروع، پایان و مدت مطالعه خود را در یک سررسید (یا چیزی مشابه ) ثبت کنید. این کار با توجه به مزایای زیر موجب می شود که بازده شما هر روز بالاتر رود.
- ثبت ساعات از برخاستن شما در حین مطالعه و پرداختن به کار دیگر که تمرکز شما را از بین می برد جلوگیری می کند.
- اگر بدانید هر روز چند ساعت مطالعه داشته اید مقیاسی برای ارزیابی خود بدست خواهید آورد، به این ترتیب نقاط قوت و ضعف خود را خواهید شناخت و شروع به رقابت با خود خواهید کرد.
- در پایان هفته (یا روز) که تعداد ساعات بالای مطالعه خود را ببینید از هر جایزه ای برای شما بالاتر خواهد بود و خستگی با شما خداحافظی می کند (البته اگر بالا باشد).
- در شروع هفته با توجه به تعداد ساعات مطالعه در طول هفته برای خود جایزه تعیین کنید (مثلا جمعه را تعطیل کنید) البته مواظب باشید بدقولی نکنید که اثر خود را از دست خواهد داد.
اگر می خواهید در ترم پاییز در کلاسهای کنکور شرکت کنید دو کار را هر گز فراموش نکنید:
- مطالعه مطالب تدریس شده در روز بعد از کلاس، این کار بهره وری شما را به شدت افزایش خواهد داد.
- پیش مطالعه و به قول معروف "روزنامه خوانی" مطالب در روز قبل از کلاس؛ اگر کلاس از روی کتاب پیش می رود مطالب کتاب را مروری سطحی کنید و الا سعی کنید جزوه ترم های قبل استاد را پیدا کنید و یا از او بخواهید که برنامه درسی خود را برای کل ترم و یا برنامه جلسه بعد را درپایان جلسه اعلام کند

منبع : nasir.com

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۷ساعت   توسط ebr  |